Szkółka Przytok

rośliny warte posadzenia…

Sadzenie roślin

Sadzenie klonów japońskich

Klony palmowe, japońskie, Shirasawy

* Jak sadzić i w co

* Jak nawozić i kiedy

* Jak ciąć i kiedy

Klony sadzimy w przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym pH, najlepiej ze spadkiem od korzenia (na lekkiej górce), one bardzo nie lubią ciężkich gleb, gdzie zbiera się nadmiar wody i długo utrzymuje.

Na naszych piaszczystych glebach, jeśli klon nie został posadzony zbyt głęboko (i nie gnije szyjka korzeniowa) problem np. werticiliozy jest nam obcy.

Najbezpieczniej sadzić jesienią – jeśli jest to polska, sprawdzona produkcja, bez nadmiernego szprycowania nawozami oczywiście.

Klony najbezpieczniej zasilać nawozami długodziałającymi raz w roku. Może to być spokojnie dany późno np. koniec kwietnia nawóz 3-4 miesięczny.

Na żyznych glebach klony rosnące w gruncie nawożenia nie potrzebują, nawet na naszych jałowych glebach starszych klonów nie nawozimy.

Tniemy generalnie łopatologicznie tłumacząc w miesiącach na „L”, czyli luty (później wystrzegać się cięć klonów, bo „płaczą”, lipiec – roślina intensywnie rośnie, zabliźnia rany po cięciach, a ewentualne przyrosty zdążą zdrewnieć przed zimą, listopad – przestają już krążyć soki i nie będziemy cięciem pobudzać do wzrostu.

Ile i jak przycinamy to już zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć – klony generalnie nie „boją się” cięć 😉

Najgorsze i najbardziej niebezpieczne terminy cięć to późne lato i wczesna jesień – cięciem pobudzamy do wzrostu i krążenia soków przed zimą.

Nawożenie i cięcie kończymy do końca lipca.

Osobiście uważam, że mamy w naszym województwie (lubuskie) jedne z najlepszych warunków do uprawy klonów jeśli chodzi o glebę 😊 niestety jest sucho i trzeba je podlewać, ale nie tak często jak inne gatunki roślin 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.